Porady

Czym otynkować ściany i sufity?

Jaki tynk wybrać do wnętrz, gipsowy czy cementowy? Przed takim pytaniem staje każdy inwestor. Odpowiedź nie jest oczywista i zależy od indywidualnych oczekiwań i możliwości, a także od przeznaczenia konkretnych pomieszczeń.

tynki_2.jpg

Co należy wziąć pod uwagę,dokonując wyboru?

·        Efekt estetyczny, jaki chcemy osiągnąć:ściany gładkie, strukturalne, chropowate, a może mieszane?

Bardziej gładkie ściany, lepiej oddające kolory farb otrzymamy za pomocą tynków gipsowych. Dla uzyskania takiego efektu tynki cementowe wymagać będą szpachlowania powierzchni ścian gładzią gipsową przynajmniej dwukrotnie. Jeśli zależy nam na chropowatej powierzchni oczywistym wyborem są tynki cementowo-wapienne. Strukturę łatwiej uzyskać dzięki tynkom gipsowym lub gipsowo-wapiennym.

·        Odporność na zarysowania i uszkodzeniamechaniczne

Tynkicementowo-wapienne są zwykle bardziej odporne na zarysowania  niż tynki gipsowe, ale  gipsowy tynk Knauf MP 75 L Diamant, dziękispecjalnej recepturze, nie ustępuje pod tym względem tynkomcementowo-wapiennym, zachowując jednocześnie walory wszystkich tynkówgipsowych.

·        Klimat wnętrz i jakość powietrza wpomieszczeniach

Togłówny walor tynków gipsowych, które dzięki właściwościom higroskopijnym gipsu,chłoną wilgoć, gdy powietrze jest zbyt wilgotne i oddają nadmiar wilgoci, gdypowietrze staje się zbyt suche. Tym samym regulują klimat wnętrz na poziomienajbardziej przyjaznym dla człowieka. Dzięki temu takie wnętrza odbieramy jakociepłe i przytulne.

·        Reakcja na wilgoć w pomieszczeniach

Tynkicementowo-wapienne bardzo wolno chłoną wilgoć i bardzo wolno ją oddają dootoczenia, co nie skutkuję pozytywną regulacją wilgotności powietrza wstandardowo użytkowanych pomieszczeniach, ale stanowi niewątpliwą zaletę wpomieszczeniach nie ogrzewanych zimą, ogrzewanych częściowo oraz intensywnieużytkowanych, np. garażach, piwnicach, budynkach gospodarczych lub kuchniachprzemysłowych albo łaźniach parowych, gdzie wilgotność powietrza przekracza70%.

·        Czas realizacji inwestycji

Należypamiętać,  jak długo trwa procestechnologiczny  układania i wysychaniatynków. Tynk gipsowy nakłada się w jednej warstwie na zagruntowane i wyschniętepodłoże, które schnie dobę, wielowarstwowy tynk cementowo-wapienny nakłada się na wyschnięty szpryc, który na podłożachceramicznych schnie kilka dni a na podłożach betonowych, takich jak stropy 2-3tygodnie. Tynk gipsowy o grubości 1,5 cm schnie ok. dwóch tygodni, tynkcementowo-wapienny o tej samej grubości ok. 4 tygodni.

Zatem wybór np. tynkugipsowego do ogrzewanych zimą pomieszczeń mieszkalnych dla uzyskania gładkichpowierzchni, przyjemnego klimatu wnętrz oraz z uwagi na krótsze terminyrealizacji inwestycji jest równie dobry jak wybór tynku cementowo-wapiennego dogarażu i piwnicy, a nawet do wnętrz mieszkalnych choćby dlatego, że zależy namna tym, aby uzyskać industrialne, chropowate powierzchnie, np. w modnychloftach. Oczywiście możliwa jest również inna kombinacja naszych motywacji wpodejmowaniu decyzji o wyborze jednego lub drugiego rodzaju tynku.

TYNKI GIPSOWE

Jeśli już decydujemy się natynki gipsowe, to dalej mamy do wyboru różne produkty. Który najlepiej wybrać?To znów zależy od konkretnych okoliczności i naszych dalszych preferencji.

Duże powierzchnie i krótki terminrealizacji

W takim przypadku najlepiejsprawdzą się maszynowe tynki gipsowe Knauf MP 75 orazKnauf MP 75L,z których drugi jest nieco lżejszy i dzięki temu łatwiejszy w obróbce.

Jeśli dodatkowo zależy namna zwiększonej wydajności materiału, warto wykorzystać tynk Knauf MP 75 SL.Jego zużycie na m2 przy standardowej grubości 10 mm to tylko 7 kg.Przynosi to konkretne oszczędności, zwłaszcza na dużych powierzchniach, cooczywiście przekłada się na finanse.

Wyjątkowa oszczędność materiału

Równe podłoża wykonane zgładkich, betonowych elementów prefabrykowanych wystarczy pokryć minimalnągrubością tynku. Należy tu użyć cienkowarstwowego tynku gipsowego Blauband,który można nakładać na minimalną grubość 2mm. Zużyjemy zdecydowanie mniejmateriału. Warto odnotować, że z uwagi na możliwość uzyskania bardzo cienkiejwarstwy Blauband można stosować do wykańczania powierzchni tynków cementowo-wapiennych.

Koniecznie gipsowy, ale  odporny na zarysowania

Tu wybór jest jednoznaczny: Knauf MP 75Diamant, który po położeniu i wyschnięciu jest najtwardszym tynkiemgipsowym, dostępnym na polskim rynku. Polecany zwłaszcza do obiektów użyteczności publicznej, gdzie z uwagi na duże natężenie ruchu  użytkowników, ściany są bardziej narażone nauszkodzenia mechaniczne. To także dobry wybór do domu z małymi dziećmi. Tynk ten nakłada się maszynowo.

 

Koniecznie gipsowy, ale nie gładki

Monotonię modnych ostatniominimalistycznych wnętrz architekci przełamują, wprowadzając do nich fakturę.Dotyczy to także ścian. W przypadku tynków gipsowych, każdy z nich można wostatnim etapie nie zacierać na gładko, ale wykonać fakturę, odciskając wwilgotnym jeszcze tynku np. kielnię. Bardziej subtelny efekt wizualnyosiągniemy, stosując tynk wapienno-gipsowyKnauf MP 75 L-F Faktura, który dziękizawartości kruszywa wapiennego pozwala uzyskać powierzchnię o fakturze drobnegopiasku. Powierzchnie można malować wielokrotnie na dowolny, za każdym razeminny kolor, nie niszcząc faktury. Kruszywo wapienne jest bowiem obecne w całymprzekroju tynku.

Tynk na ogrzewanie ścienne

Planujemy ogrzewanie ściennei nie wiemy, jaki tynk w tym przypadku się sprawdzi. Oczywiście potrzebny  będzie taki tynk, który będzie dobrzeprzewodził ciepło do wnętrz oraz nie odkształcał się i nie pękał pod wpływemciepła. Takie cechy posiada tynk gipsowo-wapienny KnaufMP 75 G/F Therm,dziękiodpowiedniej recepturze łączącej dwa minerały: gips i wapno.

Tynki na czas remontu

W sytuacji, kiedy nie mamożliwości użycia agregatu tynkarskiego albo w ramach oszczędności remontprzeprowadzamy sami, można sięgnąć po ręczne tynki gipsowe: Rotband i Goldband.Rotband posiada podwyższony parametr przyczepności, dzięki czemu zalecany jestszczególnie na niechłonne powierzchnie betonowe sufitów  lub elementów wykonanych z prefabrykatówbetonowych. Goldband można stosować na każde szorstkie podłoże, ale najlepiejsprawdza się jako tynk renowacyjny.

TYNKI CEMENTOWO-WAPIENNE

Jeśli decydujemy się natynki cementowo-wapienne, nie próbujmy oszczędzać  na materiale, mieszając cement i wapno naplacu budowy. Nie uda się nam w ten sposób uzyskać takiej samej, powtarzalnejjakości zaprawy tynkarskiej w całym budynku, co widać będzie potem na ścianachi sufitach. Gwarancję powtarzalnej jakości daje fabrycznie przygotowana suchamieszanka tynku cementowo-wapiennego KnaufCover Slow, zawierająca laboratoryjnie określone i ściśle zachowane wprocesie produkcji proporcje składników. Receptura tynku została takopracowana, aby można go było również nakładać maszynowo.

Ostateczny efekt i walory użytkowe

Niezależnie od dokonanego wyboru,  ostateczny efekt zależeć będzie odprzestrzegania rygorów technologii wykonania tynków.  Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniupodłoża, zagruntowaniu w przypadku tynków gipsowych, wykonywaniu prac wtemperaturze +5oC oraz odpowiednim wietrzeniu pomieszczeń do czasuwyschnięcia tynków.

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...